foley nedir

Sinema filmleri, televizyon dizileri, radyo programları veya sesli kitaplar için doğal yöntemler ile stüdyo içerisinde veya sessiz bir doğal ortamda mikrofon aracılığı ile tüm seslerin senkron şekilde kaydedilmesidir.

Örneğin yürüyüş yapan insanların ayak seslerinin farklı zeminlerde farklı ayakkabılar giyilerek aynı şekilde çıkarılması, masaya koyulan bardak, telefon gibi farklı nesnelerin seslerinin farklı aletler kullanılarak aynı tonda ve gerçeğine uygun şekilde çıkartılarak kaydedilmesi ve bunların fiziksel performans gösterilerek yapılmasıdır. Kısaca, filmlerde dublaj ve müzik dışında kalan seslerin stüdyoda canlı olarak tekrar yapılarak kaydedilmesine foley denir.

Peki bir film çekilirken bu sesler de zaten kaydedilmiyor mu derseniz, dış mekanda yapılan sesli çekimlerde etraftan çok fazla gürültü kayda girdiği için ortam sesleri istenilen kalitede ve netlikte olmaz. Bu nedenle post prodüksiyonda stüdyoda foley yapmak gerekir.

Ayrıca kılıç ile dövüş veya fiziksel kavga gibi daha hareketli sahnelerde oyuncular gerçek kılıçlar veya ekipmanlarla dövüşmediği için, bu seslerin daha sonra stüdyoda foley sanatçısı tarafından ayni görüntülerdeki şekil ve tonda ve gerçeklik hissini en iyi verecek senkronizasyonda canlı olarak yapılıp foley efekti olarak kaydedilmesi gerekir. Türkiye’nin ilk foley stüdyosu Ören Film olarak işte biz bu aşamada devreye giriyoruz.

Ali Ören

Foley Sanatçısı

İletişim

Ören Film

Akat mah. Kumru sokak no: 194-A Akatlar Beşiktaş İstanbul

Bize Ulaşın